Co je to náhradní rodinná péče?
Některé děti nemohou vyrůstat v klidném a láskyplném prostředí své rodiny, někteří rodiče se o ně z mnoha důvodů neumí, nemohou nebo nechtějí postarat. V takovém případě se pro děti jako nejvhodnější varianta jeví nalezení rodiny náhradní. Ze zákona vyplývá, že rodinná péče má vždy přednost před péčí ústavní a je tedy v prvořadém zájmu každého dítěte, které nemůže vyrůstat v biologické rodině, zprostředkování náhradní rodinné péče.
K formám náhradní rodinné péče patří:
- osvojení
- pěstounská péče
- pěstounská na přechodnou dobu
- poručenství
- svěření do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče
Do všech těchto forem náhradní výchovy může být dítě umístěno pouze na základě rozhodnutí soudu.
Osvojení
Osvojení neboli adopce je forma náhradní rodinné péče o děti tzv. právně volné, rodiče tedy dali předem souhlas s osvojením svého dítěte bez vztahu k určitým osvojitelům, soud určil jejich nezájem o dítě nebo je zbavil rodičovské zodpovědnosti či se může jednat o dítě, jehož rodiče zemřeli. Osvojitelé se stávají rodiči dítěte se všemi právy a povinnostmi, vyplývajícími z rodičovské role. Jsou zapsáni v jeho rodném listě a mezi nimi a osvojeným dítětem vznikají i po právní stránce vztahy jako mezi rodiči a dětmi (dítě získává příjmení osvojitelů, vznikají dědická práva atd.). Vztahy dítěte k jeho biologickým rodičům zcela zanikají.
Pěstounská péče
Do pěstounské péče soud svěřuje děti, jejichž výchova nemůže být zajištěna u rodičů, kterým však zůstávají zachována jejich rodičovská práva. Pěstounská péče dítěti zajišťuje chybějící rodinné prostředí a potřebné zázemí, vazby na biologickou rodinu však nejsou zpřetrhány.
Dítě může být svěřeno do společné pěstounské péče manželů i jednotlivce. Pěstoun o dítě osobně pečuje a vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Rodiče zůstávají zákonnými zástupci dítěte, pěstoun má právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti v běžných věcech, pro důležitá životní rozhodnutí se žádá souhlas zákonného zástupce dítěte (např. vycestování do zahraničí, operace, volba povolání). Mají-li pěstouni za to, že rozhodnutí zákonných zástupců není v souladu se zájmem dítěte, mohou se domáhat rozhodnutí soudu. Pěstounská péče tedy umožňuje přijetí do rodiny dětem, které nejsou právně volné. Děti, žijící v péči pěstounů, zůstávají v kontaktu se svými biologickými rodiči (pokud soud nestanoví jinak) a pěstouni tyto vzájemné vazby, jestliže to je v zájmu dítěte i podporují a rozvíjejí. Pokud jsou rodiče dítěte zbaveni rodičovské zodpovědnosti, pak pěstounská péče probíhá bez účasti biologických rodičů.
Pěstounská péče je finančně podporována státem – dávkami pěstounské péče, které jsou upraveny v zákoně č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Pěstounská péče končí zletilostí dítěte, může být také zrušena, ale pouze z důležitých důvodů (např. závažné výchovné problémy), a to rozhodnutím soudu. Soud pěstounskou péči zruší vždy, požádá-li o to pěstoun.
V rámci aktuálně realizovaného projektu na Krajském úřadě Jihomoravského kraje, odboru sociálních věcí "Podpora sociálně-právní ochrany dětí na Krajském úřadě Jihomoravského kraje III" (registrován pod č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015554) vznikly následující letáky pro účely náborové kampaně a zvýšení počtů žadatelů o pěstounskou péči.
V rámci rozšíření informovanosti zájemců o pěstounskou péči z řad cizinců, žijících na území České republiky, byly vytvořeny informační letáky v různých jazykových variantách.
Pěstounská péče na přechodnou dobu
Jde o zcela nový institut náhradní rodinné péče, který přinesla novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí účinná od 1. 6. 2006. Jde o časově omezenou péči pěstounů, např. po dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat (hospitalizace v nemocničním zařízení, výkon trestu), či po dobu, po jejímž uplynutí lze dle zákona o rodině dát souhlas rodiče s osvojením dítěte bez vztahu k určitým osvojitelům. Pěstounská péče na přechodnou dobu je řešením situace dětí, které by jinak musely pobývat v ústavním zařízení. Péče pěstounů skončí, jakmile pominou důvody, pro které bylo dítě do jejich péče svěřeno. Z přechodné pěstounské péče se tedy dítě vrací zpět do biologické rodiny, nebo přechází do rodiny náhradní, osvojitelské nebo pěstounské. Je finančně podporována státem stejným způsobem jako pěstounská péče.
K pěstounské péči na přechodnou dobu vydal Jihomoravský kraj Metodickou příručku náhradní rodinné péče - Pěstounská péče na přechodnou dobu.
Poručenství
V případě, že rodiče dítěte zemřeli, byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti, výkon jejich rodičovské zodpovědnosti byl pozastaven nebo nemají způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu, musí soud dítěti ustanovit poručníka, který je oprávněn nezletilé dítě vychovávat, zastupovat a spravovat jeho majetek místo rodičů. Pokud stanovený poručník o dítě osobně pečuje, jedná se o další z forem náhradní rodinné výchovy. Poručník pak má právo na stejné dávky jako pěstoun na základě zákona č.359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Poručníci nabývají práva a povinnosti rodičů dítěte v téměř celém rozsahu, podstatná rozhodnutí týkající se dítěte však schvaluje soud. Poručník je rovněž povinen podávat pravidelně soudu zprávy o dítěti.
Svěření dítěte do péče jiné fyzické osoby než rodiče
Vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče. Důvody pro takovéto řešení jsou různé, nejčastěji jde o nemoc rodičů, jejich výkon trestu odnětí svobody či pobyt v cizině. Při výběru vhodné osoby dá soud vždy přednost příbuznému dítěte (v praxi jde nejčastěji o prarodiče dítěte). Rodiče zůstávají i nadále zákonnými zástupci dítěte.
Průvodce zprostředkování pěstounské péče v JMK
Statistika náhradní rodinné péče k 30.06.2023NOVÉ
MPSV - předávání dítěte z PPPD do péče jiné fyzické osoby
Analýza počtu dětí umístěných mimo rodinu ke dni 30.09.2019
Analýza počtu dětí umístěných mimo rodinu k 31.12.2019
Článek z časopisu Rodinka: Jak jsem se stala pěstounkou
Doporučení VOP ke kontaktům dítěte v PP nejen s rodiči
Videospot k pěstounské péči, který vznikl v rámci projektu "Systémová podpora profesionálního výkonu sociální práce II". Více na www.budmeprofi.cz
Ke stažení: Nové žádosti o náhradní rodinnou péči - osvojení a pěstounská péče, pěstounská péče na přechodnou dobu
Další informace k náhradní rodinné péči naleznete na webových stránkách MPSV nebo webových stránkách www.budinpestoun.cz.