Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt „Podpora sociálně-právní ochrany dětí na Krajském úřadě Jihomoravského kraje II“ (reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0./15_007/0003048) je spolufinancován Evropskou unií a je součástí Operačního programu Zaměstnanost.

Logo SPO JMK

Rozhovor o pěstounské péči na rádiu Petrov

Pěstounka: Musela jsem ji naučit zlobit

Pěstounka: Musela jsem ji naučit zlobit   Magazín | 15.03. 2018

V čem je význam pěstounské péče? Jaká jsou specifika pěstounství na přechodnou dobu? A kde najdou informace ti, kteří by se rádi stali pěstouny?

Děti s těmito zážitky reagují různě. Někdy na sebe poutají pozornost a jsou pro nás až moc zlobivé. Ji to vedlo k opačnému stavu, ke ztuhnutí. Kam to dítě postavíte, tam zůstane. Má neutrální výraz obličeje a vše monitoruje, protože vůbec neví, kde se zítra probudí, a co s ním bude,“ říká v Magazínu pěstounka Ing. Hana Jurajdová, Ph.D., ředitelka sdružení Trialog zaměřeného na podporu pěstounské péče. „Tyto děti získaly zkušenost, že svět je nebezpečné a nevyzpytatelné místo. Že si musí hlídat, před kým se mohou otevřít, projevit své city, dát najevo svou blízkost a projevit důvěru. Potřebují tedy prostor a čas, aby se to naučily. K tomu ale potřebují bezbřehou a bezpodmínečnou lásku. A také trpělivost a přijetí se všemi problémy, které si přinášejí,“ doplňuje psycholog krajského úřadu Mgr. Petr Pucholdt.

 

V Magazínu představujeme aktuální projekt Jihomoravského kraje Podpora sociálně-právní ochrany dětí na KrÚ JMK II. Má několik částí. Jednou z nich je i podpora pěstounské péče na přechodnou dobu. Dětem by měla sloužit na krátký čas. Například než se vyřeší náročná situace jeho vlastní biologické rodiny. Magazín o pěstounské péči připravila Karolina Antlová.

 Celý rozhovor je k dispozici na webových stránkách rádia Petrov - Přehrát audio