Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt „Podpora sociálně-právní ochrany dětí na Krajském úřadě Jihomoravského kraje II“ (reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0./15_007/0003048) je spolufinancován Evropskou unií a je součástí Operačního programu Zaměstnanost.

Logo SPO JMK

Kam s nimi?

V pondělí 12.08.2024 odvysílala televize Nova reportáž o rušení tzv. kojeneckých ústavů, která opět vyvolala diskusi o dalším osudu v nich umístěných dětí. Odborníci z terénu dlouhodobě upozorňují, že pěstouni, i kdyby jich byl dostatek, péči o většinu těchto dětí nemohou zajistit. V návaznosti na tuto reportáž se na internetu objevilo mnoho komentářů, např. takto situaci „celkem výstižně“ hodnotí na Instagramu osoba vystupující pod jménem „deník socky“:

 

 

 

A jaká je situace v Jihomoravském kraji?

 

Krajský úřad Jihomoravského kraje v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) vede evidenci dětí vhodných do náhradní rodinné péče. Jedná se o cca 500 dětí (nepočítáme ty, u kterých aktuálně probíhá proces zprostředkování), z nichž zhruba 300 tvoří sourozenecké skupiny dětí, z toho dvojčlenná (cca 100 dětí), trojčlenná (cca 100 dětí), čtyřčlenná (cca 60 dětí), šestičlenná (18 dětí), jedna sedmičlenná a dvě osmičlenné skupiny. Nejmladšími dětmi v těchto sourozeneckých skupinách jsou většinou ročníky 2012–2010 a v zájmu dětí je, aby zůstaly spolu.  

 

Další početnou skupinu tvoří jednotlivci starší 15 let (140), menší skupinou jsou děti ve věku 12-15 let (50) a děti ve věku 5-12 let (20), zpravidla to jsou děti s nařízenou ústavní výchovou (poruchy chování, výchovné problémy, těžké zdravotní postižení, menšinové etnikum), pro které se dlouhodobí pěstouni hledají obtížně. Navíc děti starší 12 let mají právo vyjádřit se ke zprostředkování náhradní rodinné péče a většina si zprostředkování pěstounské péče už ani nepřeje, jsou v kontaktu (byť omezeném) s vlastní biologickou rodinou.

 

Současně máme v evidenci celkem 20 volných pěstounů, z toho tři by přijali pouze biologického sourozence již přijatého dítěte. Celkem 9 pěstounů by si přálo přijmout pouze dívku. Tři pěstouni preferují věkové rozmezí 0-1, jeden v rozmezí 1-2 roky, tři 0-3 roky, čtyři by přijali dítě do pěti let. Pouze pět pěstounů by přijali dítě nad šest let a jen jedni nad 10 let. Většina pěstounů preferuje přijetí dítěte majoritního etika.  

 

Když situaci v rámci náhradní rodinné péče shrneme, v Jihomoravském kraji určitě není dostatek volných a vhodných pěstounů pro děti, které vedeme v evidenci ke zprostředkování náhradní rodinné péče. A co se týče pěstounů na přechodnou dobu, ačkoli jich je v evidenci 85, což Jihomoravský kraj řadí na 3. místo mezi kraji v celé ČR, jejich počet není dostačující a aktuálně (ke dni 21.08.2024) jsou všichni obsazeni.  

 

Počet zájemců o pěstounskou péči je patrný ze statistiky, která je aktualizovaná ke dni 30.06.2024.