Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt „Podpora sociálně-právní ochrany dětí na Krajském úřadě Jihomoravského kraje II“ (reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0./15_007/0003048) je spolufinancován Evropskou unií a je součástí Operačního programu Zaměstnanost.

Logo SPO JMK

Fenomén TikTok

Fenomén TikTok

 

Jedním z aktuálních rizik na poli kyberproblematiky je zneužívání virtuální sítě / aplikace s názvem Tik Tok. Tato aplikace patří k šesti nejstahovanějším aplikacím světa a v roce 2018 dokonce dominovala mezi aplikacemi pro mobilní telefony značky iPhone (AppStore). V současnosti využívá Tik Tok měsíčně přibližně půl miliardy uživatelů z celého světa. Velmi zjednodušeně je aplikace určena pro tvorbu a streamování krátkých videí a klipů, zaměřených na hudební a taneční produkci či reprodukci, resp. toto byl původní záměr jejího využití.

 

Bohužel i v případě této služby, byly v souvislosti se sdílením vlastního videoobsahu zaznamenány problémy sociálně-patologického charakteru. Projekt E-bezpečí, realizovaný Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, hovoří o problémech od kybernetické agrese a kyberšikany, přes úniky či cílené nahrávání sexuálně laděného obsahu, přes různé druhy obtěžování, vydírání, zesměšňování a podobně. Přestože má Tik Tok nastaven věková limit uživatele od 16 let, byly zaznamenány případy i uživatelů podstatně mladších (11 let).

 

Projekt E-bezpečí, který se mimo dalších aktivit na poli kyberproblematiky tomuto fenoménu věnuje, vypracoval proto doporučení pro rodiče, které naleznete zde.